Logistyk, arbo operator logistyczny i spedytor, nazywany również agentem spedycji to pojęcia, które zapewne doskonale znane są kierowcom i wszystkim innym osobom związanym z firmami transportowymi i eksportowo – importowymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym w zasadzie się te funkcje między sobą różnią, co prowadzi do pomyłek. Warto więc wyjaśnić sobie to, na czym polegają zasadnicze różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami.

Kim jest i czym zajmuje się spedytor?

Spedytorzy realizują zadanie polegające na rozwiązywaniu problemów związanych z transportem towarów w obrocie międzynarodowym. Specjaliści ci rozwiązują problemy eksportera lub importera i przewoźnika. Koordynują i dostarczają ładunek do przewoźnika i rozwiązują problemy związane z transportem ich ładunku, kierując się kosztami frachtu, opłatami portowymi, ubezpieczeniami i procedurami działającymi jako pośrednik klienta, który ich zatrudnia. Spedytorzy muszą znać zasady i przepisy innych krajów, metody wysyłki oraz przepisy rządowe związane z handlem zagranicznym. Jest to więc funkcja interdyscyplinarna, która wymaga ogromnej wiedzy nie tylko z zakresu różnego rodzaju transportu, ale również dotyczącej szczegółów prawa, często w różnych krajach. Specjaliści od spedycji zatrudniani są dziś przez firmy obsługujące transport każdego rodzaju, a ich usługi są dość wysoko cenione. Nie ma w tym zresztą niczego dziwnego, ponieważ sprawny spedytor może znacznie obniżyć koszty transportu towarów. Miejscem zatrudnienia spedytora jest najczęściej firma transportowa, nie tylko zajmująca się transportem lądowym.

Kim jest logistyk i jakie są jego najważniejsze funkcje?

Operator logistyczny to osoba odpowiedzialna za projektowanie, planowanie i realizację wszelkich działań związanych z transportem, dostawą, przechowywaniem i kontrolą zasobów firmy. Dominuje w łańcuchu dostaw firmy, analizując procesy i tworząc strategie optymalizacji czasu dostaw i ruchów firmy, zarządza również procedurami celnymi i kontrolą jakości oraz ilością zapasów. Jego rola jest więc w pewnym sensie znacznie szersza, niż to ma miejsce w przypadku osób zajmujących się spedycją. Z drugiej jednak strony funkcje logistyka w obszarze samego transportu nie obejmują tak dużej ilości spraw i obowiązków, jak funkcje agenta spedycji. Specjaliści od logistyki są zatrudniani zdecydowanie częściej przez przedsiębiorstwa zajmujące się eksportem i importem towarów na dużą skalę, handlem międzynarodowym, a także przez wyspecjalizowane agencje logistyczne, z których usług korzystają takie właśnie firmy.