Herbata towarzyszy nam już od wieków i zdaje się nie tracić na popularności. Tym bardziej, że obecnie mamy do wyboru wiele jej rodzajów. Herbata czarna to nie jedyna możliwość, chociaż to właśnie po nią najczęściej sięgamy. Do dyspozycji mamy też herbatę zieloną, czerwoną, żółtą, białą – różnią się one nie tylko walorami smakowymi, ale też właściwościami. Warto je poznać, aby być w stanie podejmować świadome wybory. Okazuje się, że herbata nie jest tylko bezwartościową używką, napojem o specyficznym smaku, który ugasi pragnienie. Nic bardziej mylnego! Może ona mieć pozytywny wpływ na organizm i wykazywać działanie prozdrowotne.

Rodzaje herbat i ich właściwości

Najpopularniejsza jest herbata czarna, która obniża ciśnienie krwi, pobudza myślenie ze względu na obecność teiny, zmniejsza ryzyko zawału serca, zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi, ochrania zęby przed nadmiernym osadzaniem się kamienia nazębnego i przed rozwojem próchnicy. Dalej mamy herbatę białą, która ma dużo delikatniejszy smak od tej czarnej. Uznawana jest za jedną z najdroższych. Produkowana jest ona wyłącznie z nierozwiniętych pąków, które zbiera się wczesną wiosną. Zaletą picia białej herbaty jest uzyskanie efektu pobudzenia i orzeźwienia ze względu na sporą zawartość kofeiny. Mona nią wobec tego zastąpić kawę. Okazuje się, że herbata biała wzmaga koncentrację, wzmacnia system odpornościowy, chroni przed rozwojem różnego typu chorób nowotworowych. Dodatkowo usprawnia krążenie krwi i hamuje proces starzenia się komórek ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne.

Dobrze znana każdemu herbata zielona to źródło wielu składników mineralnych, flawonoidów o właściwościach przeciwnowotworowych. Na jej korzyść przemawia spora ilość antyoksydantów, które przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników. To właśnie utleniacze przyspieszają starzenie organizmu i odbierają nam młodzieńczy wygląd. Zielona herbata obniża cienieni krwi i ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, usprawnia metabolizm, sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki, chroni zęby przed bakteriami próchnicowymi.

Herbata rooibos również chroni przed wolnymi rodnikami, obniża ciśnienie krwi i wykazuje pozytywny wpływ na układ krwionośny. Wspomaga procesy regeneracyjne wątroby, niweluje kolki i bóle brzucha, działa przeciwnowotworowo. Pomaga też przy problemach skórnych, dolegliwościach dróg oddechowych, cukrzycy typu II. Bardzo ceniona jest również herbata czerwona, która oczyszcza organizm z toksyn, działa moczopędnie, poprawia krążenie krwi, obniża poziom cholesterolu, reguluje pracę przewodu pokarmowego.