Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w którym niestety bardzo często gromadzi się wilgoć. Dlatego też tym bardziej warto postawić na niezawodne wentylatory łazienkowe. Wybranie odpowiedniego sprzętu nie jest jednak wcale prostym zadaniem, dlatego też warto jak najszybciej zaznajomić się z niniejszym artykułem.

Na co zwrócić uwagę?

Przeglądając dostępne na rynku wentylatory łazienkowe w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ich wydajność. Aby wentylatory mogły spełniać swoje podstawowe zadania, muszą być oczywiście umiejętnie dostosowane do wielkości danego pomieszczenia. Aby dokładnie obliczyć kubaturę łazienki, należy oczywiście pomnożyć wymiary podłogi przez wysokość samej łazienki. W przypadku popularnych wentylatorów sufitowych ich wydajność powinna być trzy razy większa od wymiarów łazienki. Producenci oferują urządzenia, które działają ciągle lub czasowo (wentylatory z czujnikiem wilgoci). Pamiętać należy także o tym, że wentylatory podczas swojej pracy generują hałas, dlatego też jest to kolejny parametr na który warto zwrócić uwagę. Najlepszym wyborem są urządzenia, których poziom hałasu nie przekracza 21 dB.

Przydatne funkcjonalności

Producenci wentylatorów łazienkowych chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie sięgają po różne nowinki technologiczne, aby móc zaoferować coraz lepsze jakościowo urządzenia. Nowoczesne wentylatory sufitowe mogą pochwalić się wieloma przydatnymi funkcjonalnościami. Przydać może się na przykład detektor ruchu, dzięki któremu wentylacja będzie uruchamiana tylko wtedy, gdy ktoś wejdzie do łazienki. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Coraz więcej wentylatorów sufitowych wyposażonych jest także w timer oraz opóźnienie startu.

Średnica kanału wentylacyjnego

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest oczywiście średnica kanału wentylacyjnego. Przy zwykłych łazienkach w zupełności wystarczą otwory o średnicy 100 mm, 120 mm albo 150 mm. Przy budowie domu albo większym remoncie warto zaplanować wielkość otworu wentylacyjnego. W większych łazienkach niezbędne są wentylatory o większej wydajności, dlatego też średnica otworu wentylacyjnego musi być także większa.

Miejsce montażu ma znaczenie

Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby przy wyborze wentylatora do łazienki zwrócić uwagę także na sposób oraz miejsce montażu. Jak łatwo się domyślić nie wszystkie urządzenia można zamontować na suficie. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej wybrać takie miejsce, które nie będzie narażone na przypadkowe zalanie wodą. Ciekawą propozycją mogą okazać się wentylatory łazienkowe 12 V. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach z tzw. „bezpiecznym napięciem”.